Tisková zpráva

Tisková zpráva 5 let Umění do Znojma a 10 let Šramlfestu 25. 7. – 29. 7. Ke ve formátu PDF nebo kompletní presskit ke stažení

 

Šramlfest a Umění do Znojma spojily síly. Konec července bude ve Znojmě patřit výtvarníkům, hudbě a divadlu

Znojmo /3. 7. 2017/ - Pět dnů nabitých uměním čeká Znojmo na konci července. Šramlfest a Umění do Znojma spojily své síly a do města přivezou výtvarníky, divadelníky a hudebníky z Česka i ze zahraničí. Série akcí začne v úterý 25. 7. výtvarným sympoziem v centru města a vrcholit bude od pátku na Káře desátým ročníkem Šramlfestu - festivalu alternativní, pouliční a jiné kultury. Vystoupí na něm mimo jiné i hvězda slovenské alternativní scény Katarzia nebo belgická roztančená ska sestava Krema Kawa.

Výtvarným sympoziem, večerem dynamických prezentací PechaKucha Night pod širým nebem, workshopem pro děti a besedou s výtvarníky oslaví spolek Umění do Znojma už své páté narozeniny. „Od začátku je našim cílem přinášet současné umění do našeho malého města. Zdálo se nám totiž, že Znojmo je kulturně izolováno. Pozvali jsme proto pětici zajímavých současných umělců, aby nám ukázali svůj pohled na naše město, kraj a lidi. Věříme, že pro místní obyvatele to bude inspirativní setkání,“ říká předsedkyně spolku Umění do Znojma Andrea Krejčí.

Tvořit ve Znojmě tak budou malíři, kteří se dlouhodobě zaměřují na městské prostředí Juraj Toman a Juraj Florek, streetartista Tomáš Kocka nebo Kristína Bukovčáková, která se soustředí na zobrazování lidí v krajině. Do Znojma se také vrátí malíř a grafik Matúš Maťátko, jehož výstavu mohli zájemci vidět na jaře v rámci Garage Designu. Svoji dlouhodobou tvorbu budou umělci prezentovat ve středu 26. 7. večer na Káře při příležitosti 20. PechaKucha Night ve Znojmě. Naváže na ni koncert Ventolina. Ve čtvrtek odpoledne povedou na stejném místě výtvarníci workshop pro děti a besedu pro dospělé. Vstupné na jednotlivé akce je 50 Kč. Díla vzniklá ve Znojmě budou moci lidé vydražit v sobotu v rámci Šramlfestu.

Ten se poslední červencový víkend uskuteční už po desáté. „I letos jsme pro návštěvníky připravili mix různých hudebních žánrů. Čekají je divoké pulsující kapely, indie folk, blues i muzikanti, kteří propojují world music s jazzem. Po letech se také do Znojma vrátí Karel Babuljak, který byl u počátku našeho festivalu,“ popisuje předseda spolku Na Věčnosti Ivo Bílek. Mezi tuctem kapel je kromě slovenské písničkářky Katarzie a divoké belgické Krema Kawa i Latinskou Amerikou inspirovaná pětice z Barcelony Miramundo. Žánrovou směs obsahující živé nástroje stejně jako elektronické samply na jih Moravy přivezou němečtí Radio Citizen.

Slovensko na Šramlfestu zastupují i drsné blues v podání ZVA 12 – 28 a indie folkoví Genius Locci. Syrový bigbeat ze severu zahraje ústecká Nauzea Orchestra. Oba festivalové dny ale otevřou mladé domácí kapely. V pátek post – punkem inspirovaná Ette Enaka a v sobotu energii nabité bratrské duo The Queues. Popůlnoční meditativní ambientní koncert odehraje v kapli Sv. Václava Stanislav Abrahám, který zde připraví i kinetickou zvukovou instalaci.

Divadla se letos budou soustředit především na děti. V pátek rozehrají interaktivní představení o nemotorných andělech Vanda Hybnerová a Lucie Kašiariová. V sobotu na nejmladší návštěvníky čeká rozverná Vodnická pohádka Divadla Koňmo. Dospělí si určitě užijí Improvizační večer moderátorů festivalu Filipa Tellera a Mirka Sýkory.

Návštěvníky na Šramlfestu opět čeká tradiční kvalitní gurmánská nabídka. Paella z Cantiny, vegetariánské speciality z restaurace Na Věčnosti a produkty přímo z regionálních farem. Nebude chybět ani tradiční guláš. Své baristické umění předvede Radek Švajka.

Vstupné na Šramlfest zůstává stejné jako loni. Jednodenní návštěvník zaplatí 250 Kč. Dvoudenní vstupenka bude stát 400 Kč a sponzorské vstupné 500 Kč. Letos poprvé si zájemci mohou koupit lístek v předprodeji v aplikaci CoolTicket. Ti kdo, tak učiní a přijdou na začátek festivalu, obdrží i jeden nápoj zdarma.

Spolky Na Věčnosti a Umění do Znojma akce pořádají za podpory města Znojma, Znojemské Besedy, Jihomoravského kraje a dalších partnerů. Další informace naleznete na webech www.umenidoznojma.cz a www.sramlfest.eu.

Bližší informace:
Andrea Krejčí, předsedkyně spolku Umění do Znojma, +420737990973
Ivo Bílek, předseda spolku Na Věčnosti, +420728815495

 

Program:

5 let Umění do Znojma (25. – 28. 7.)

25. 7. – 28. 7., centrum města
Umělecké sympozium - Kristína Bukovčáková, Matúš Maťátko, Juraj Toman, Juraj Florek, Tomáš Kocka

Středa 26. 7., na Káře, 20:20
PechaKucha Night vol. 20, koncert Ventolin

Čtvrtek 27. 7., na Káře, 15:00 – 17:00
Výtvarný workshop pro děti pod vedením umělců

Čtvrtek 27. 7., na Káře, 17:30
Beseda s umělci

 

Šramlfest 10 (28 – 29. 7.)

Pátek 28. 7., na Káře a v okolí Mikulášského náměstí, od 15:30
Vernisáž kinetické zvukové instalace Stanislava Abraháma
Ette Enaka (ZN)
Genius Locci (SK)
ANGEL-ky (divadlo)
Katarzia (SK)
Miramundo (ES)
Krema Kawa (BE)
Improvizační večer – Teller & Sýkora
Stanislav Abrahám

Sobota 29. 7. na Káře a v okolí Mikulášského náměstí, od 16:00
The Queues (ZN)
ZVA 12-28 (SK)
Divadlo Koňmo - Vodnická pohádka
Nauzea Orchestra
Radio Citizen (DE)
Karel Babuljak and his band